Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Usenko, Kaminski Named Bantams Of The Week

Usenko, Kaminski Named Bantams Of The Week

Hartford, Conn. - The 20th Bantam of the Week of the 2019-20 sports season has been selected thanks to strong performances on the mat and on the court.  Wrestling senior co-captain Lukas Kaminski (Hopkinton, Mass.) and women's squash sophomore Nadiia Usenko (Kiev, Ukraine) have been named as the Bantams of the Week.

Each week, the Trinity athletics website will spotlight two outstanding student-athletes - one male, one female - as the Bantams of the Week. Student-athletes may be chosen based upon their efforts both on and off the field of competition from the previous week.

Kaminski went 3-0 in matches against Roger Williams, Worcester Tech, and Alvernia in a tri-match.  The 165-pounder won by decision against his Alvernia and Western New England opponents, and pinned his adversary in the Roger Williams match.  Kaminski is 12-12 overall and 9-6 in dual matches with three pins this winter for the Bantams.

Usenko, ranked No. 29 in the nation at the end of last season, nearly upset No. 17-ranked Eleanore Evans, of top-ranked Harvard in an 8-1 Trinity loss.  She took Evans to five games, winning the first two, 11-5, 11-2, before falling in three close matches by 11-8 scores in all three.  Usenko also went 3-0 in the NESCAC Championship Tournament, winning all three of her matches at the No. 4 position by a score of 3-0 and outscoring her opponents by a combined tally of 99-39.  Trinity won its 14th-straight NESCAC title with 9-0 wins over Bowdoin and Middlebury and an 8-1 victory against Williams in the finals.  

2019-20 Bantams of the Week
2/5 ~ Elle Fellows (Ice Hockey) and Colin Donovan (Basketball)
1/29 ~ Vanessa Raj (Squash) and Isaiah Bailey (Wrestling)
1/22 ~ Bria Fuller (Basketball) and Kush Kumar (Squash)
1/15 ~ Serena Ly (Swimming & Diving) and Mike Aijanen (Squash)
1/8 ~ Julia Lee (Ice Hockey) and Kyle Padmore (Basketball)
12/11 ~ Akanksha Salunkhe (Squash) and Kevin Lyskawa (Wrestling)
12/4 ~ Naia Saddler (Basketball) and Barclay Gammill (Ice Hockey)
11/27 ~ Lia Urban-Spillane (Swimming & Diving) and Tedy Loughborough (Ice Hockey)
11/20 ~ Peace Kabari (Basketball) and Tim Lautenbach (Cross Country)
11/13 ~ Jordan Vazzano (Football)
11/6 ~ Colette Scheffers (Volleyball) and Timothy Bogomolov (Cross Country)
10/30 ~ Delaney Markham (Soccer) and Daniel Negron (Football)
10/23 ~ Kendall Brown (Field Hockey) and Seamus Lambert (Football)
10/16 ~ Lily Everett (Tennis) and Tijani Harris (Football)
10/9 ~ Colleen Lux (Women's Soccer) and Max Edminster (Golf)
10/2 ~ Aly Conde (Volleyball) and Ace McAlister (Cross Country)
9/25 ~ Caroline Curtin (Field Hockey) and DeVante Reid (Football)
9/18 ~ Samantha Feenstra (Women's Cross Country) and Brian Casagrande (Football)
9/11 ~ Jordan Ragland (Field Hockey) and Ricardo Paes Leme (Men's Golf)